urbanbacklog nedir?

→ urbanbacklog, temeli "kentlere dair görsel izlenimlere" dayanan bir blog.

→ urbanbacklog'taki tüm içerikler mimari, kamusal alanlar, sokak sanatı, fonksiyon değişimi ve sokak yerleştirmeleri olmak üzere 5 ana başlık altında toplanıyor.

fotoğraf: silke lapina

fotoğraf: silke lapina

→ urbanbacklog 2012’de bir tumblr sayfası olarak başladı. o zamandan beri kentler hakkında yaygın olarak bilinmeyen ayrıntıları kısa ve vurgulayıcı metinlerle derleyerek görsel bir günlük haline getiriyor.

→ urbanbacklog kendi içeriklerini kendi görselleriyle oluşturmayı amaçlıyor. bu nedenle urbanbacklog’ta yayınlanan tüm görseller urbanbacklog’a ait—aksi belirtilmediği sürece.

→ urbanbacklog popüler ve güncel haberlere yer vermiyor, tüm içerikler kendine özgü nedenlerle yazılıyor. 

→ urbanbacklog, mesleği kentsel planlama ve editörlük olan ve blog aracılığıyla kentlerdeki ayrıntı ve farklılıkları irdelemeyi amaçlayan yağmur rüzgar tarafından başlatıldı ve yürütülüyor. 

→ urbanbacklog, dünyada sonsuz sayıda görüp deneyimlenecek şey olduğunun—ve bunun için internet yayınlarının kesinlikle yeterli olmadığının—farkında. 

 

urbanbacklog farklı perspektiflere ulaşmak amacıyla yeni katılımcılar arıyor. bunun için yazar, mimar ya da sanatçı olmanız gerekmiyor. her gün içinde bulunduğunuz şehre (mimari, kamusal alanlar, sokak sanatı, fonksiyon değişimi ve sokak yerleştirmeleri özelinde) ilgi duyup, yakaladığınız "ayrıntıları paylaşmak" istiyor olmanız yeterli. daha fazla bilgi almak için hello@urbanbacklog.com’a mail atabilirsiniz.

 

grafik tasarım: ozan akkoyun